שני המגדלים

17 06 2009

אלפי פוסטים ברחבי הבלוגוספירה נכתבו לעניין הדיון האלמותי "מגדלים כן/לא." בדרך כלל, התגובות הממסדיות (ממסד ההון + ממסד השלטון) לקריאות המחאה נגד המגדול, מציגות את המחאה ככזו הלוקה ב"הבסה עצמית." המבנה "הלוגי" של הטיעון הממסדי הבסיסי הוא כזה:
1. התנועות הירוקות רוצות לקדם נושאים סביבתיים, ביניהם הגנה על שטחים פתוחים;
2. הגנה על שטחים פתוחים מחייבת בנייה לגובה;
3. התנועות הירוקות מתנגדות לבניית מגדלים;
4. על כן, התנועות הירוקות מסכלות את ההגנה על שטחים פתוחים.
זהו טיעון דמגוגי כמובן. התנועות הירוקות, ובהקשר שלנו התנועה האורבנית, כלל אינן מתנגדות לבנייתם של מגדלים באשר הם. להפך, צפיפות (במובנה האורבני – כמדד למספר תושבים לשטח מסוים, לא כמדד למספר נפשות לחדר) היא אחד התנאים הבסיסיים ליצירת סביבה אורבנית מגוונת ובריאה. התנועה האורבנית, שהנחת היסוד שלה היא שרחובות מגוונים ושוקקים הם תנאי מחייב ליצירת סביבה עירונית טובה, תצא נגד מגדלים בעיקר כאשר אלו בנויים או ממוקמים באופן המביא להחרבת חיי הרחוב תחתם.
כמובן, ניתן להיכנס לדיון תאורטי אינסופי בעניין. במקום זאת, בחרתי להביא דוגמאות לשני מגדלים ששומרים על קשר בריא עם הרחוב. הדוגמה הראשונה היא מגדל באזור היסטורי; השנייה עוסקת במגדל באזור מסחרי.
הראשון הוא מלון ה-Mariott ברחוב Canal בניו אורלינס – רחוב היסטורי שמהווה גבול דרומי לאזור ה-French Quarter המפורסם.
המלון עצמו הוא מגדל בן כ-30 קומות. עם זאת, המגדל כלל אינו מורגש ברחוב משום שהבניין ההיסטורי שעל גביו בנוי המגדל נשמר לחלוטין ומשמש ככניסה למלון. חשוב להבחין: המבנה ההיסטורי לא שומר רק בתור "פלקט" בחזית המגדל, אלא שהוא נשמר כמבנה אוטונומי וחי.

בתמונה ניתן לראות את המלון. שמו לב למגדל הלבן שאת קומותיו הראשונות ניתן לראות בפינה השמאלית העליונה של התמונה – זהו המגדל בן 30 הקומות הבנוי על גבי המבנה ההיסטורי – מגמה אחת מאחורי חזית הרחוב. תמונה נוספת ניתן למצוא כאן.
עם זאת, יש לזכור שבניית מגדלים מאחורי חזית הרחוב באזורים היסטוריים – בעוד שהיא מהווה פתרון טוב לשימור חיי הרחוב – צריכה להישקל בזהירות רבה, משום שביכולתה להביא להפרת האיזון ההיסטורי בדרכים אחרות. למרות זאת, אין ספק שמדובר בפיתרון שמהווה את "הרע במיעוטו."
הדוגמה השנייה עוסקת בבניה בריאה של מגדל באזור עסקי ברובו, בו מתקיימת פעילות רחוב שוקקת של הולכי רגל. מדובר במגדל באזור טיימס סקוור במנהטן. (התנצלותי על הניסיון המסורבל משהו לחבר שתי תמונות לתמונה אחת הממחישה את כל גובהו של המגדל)

הצלחתו של המגדל הזה, כמו רבים אחרים במנהטן, "לחיות" במרחב בו הוא מצוי מבלי להשפיע עליו בצורה הרסנית טמונה בקשר של קומתו התחתונה עם הרחוב. כפי שרואים בתמונה, הקומה התחתונה פשוט מהווה המשך ישיר של הרחוב, ללא רחבות לובי בומבסטיות שמשום מה מאד מקובלת בארצנו. כך, המגדל כמעט ואינו מורגש על ידי הולכי הרגל, ואינו מחריב את המגוון שבחיי הרחוב.
לסיכום – בבואנו לדון בשאלת המגדלים, ראוי לדייק: השאלה אינה "מגדלים – כן/לא" אלא "מגדלים – איך."


פעולות

מידע

7 responses

17 06 2009
אביב

אהבתי. בדומה לכך ראה את דיזנגוף סנטר. גם כאן השאלה לא כל כך אם קניון אלא איך קניון.

17 06 2009
אליאב

מסכים ב-100%. בהקשר זה ההבדל בין הסנטר לבין קניונים אחרים בארץ (למעט קניון הדר בירושלים?) הוא תהומי. מה שעצוב הוא שהסנטר הוא הקניון הראשון בארץ, ככה שאנחנו הולכים אחורה במקום להתקדם …

19 06 2009
יובל

פוסט מצויין, האמת שהצלחת לשים פה את האצבע על מה ששנוא עליי במגדלים בארץ ולא הצלחתי להבין לבד – כל הרחבות הענקיות מסביב למגדלים שמנתקים אותם לחלוטין מהרחוב והופכים אותם (ואת יושביהם) למנותקים מסביבתם.

19 06 2009
אליאב

תודה יובל.
נראה שהרבה מהמגדלים בארץ נועדו בדיוק לעשות את מה שאנחנו מתנגדים אליו – לספק ליושביהם סביבה מנותקת מהרחוב (ראה למשל את הסלוגן המזעזע של תפלצת הולילנד – "עליונות מוחלטת"). בכל זאת יש גם כמה מגדלים טובים בתל אביב. אשתדל לכתוב כמה פוסטים כשאהיה בסביבה.

21 06 2009
יאיר

הסנטר מעלה בעיני את השאלה של "איפה קניון". עוצמת הפעילות בו היא תוצר של היותו נגיש ברגל ובתח"צ לעשרות או מאות אלפים ביום. הסיבה שאנו הולכים אחורה היא שכנראה כוח הקנייה העיקרי מגיע יותר ויותר ברכב פרטי…

21 06 2009
אליאב

בסוף זו החלטה פוליטית – כשעושים חיים נוחים יותר לרכב הפרטי, כוח הקניה העיקרי מחליט להשתמש בו…

25 02 2010
גרידג'

תיקון:

המלון בניו אורלינס גובהו 42 קומות ולא 30.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s
%d בלוגרים אהבו את זה: