סביוני מקדונלד'ס עילית

20 11 2009

יש התאמה מושלמת בין מאפייני הפרבור לבין אלו של רשתות המזון המהיר. כמו הפרבר, הרשתות מקדשות את האחידות והזהות: כל רחוב בפרבר אמור להידמות לסמוך לו, כפי שכל סניף מקדונלד'ס דומה לאחר; כמו הפרבר, הרשתות מקדשות את הרכב הפרטי באמצעות שירותי דרייב-אין, וכך הן משלימות את אורח החיים הפרברי – משום שאם ממילא חייבים לנהוג לכל מקום, אז לפחות שלא נצטרך לצאת מהאוטו בדרך; כמו הפרבר, הן לא ממש תורמות לבריאות. בשל ההתאמה הזו ממש לא מפתיע שאחד מהמאפיינים המובהקים של הפרבר האמריקאי הן רשתות המזון המהיר שנמצאות בדרך כלל ליד הכביש המהיר הסמוך.
כך, הרשתות הן למעשה קונקרטיזציה של המושג "הפרדת שימושים": נבנה סניף מקדונלד'ס, נוסיף לידו סטארבקס, והופ – יש לנו "מתחם בילוי" שלבטח ישמח את לבבות התושבים. ההשתלבות הטבעית של הרשתות בפרברים לא מפתיעה; יותר מפתיע המצב ההפוך, בו הרשתות מנסות להביא את הפרבר לאמצע המרחב העירוני:

המבנה הגנרי שבתמונה הוא סוג המבנה שמקדונלד'ס בדרך כלל מקימה במרכזי ה"בילוי" שבסמוך לפרברים (או בתחנות דלק). מעניין שהמבנה הזה צמח כאן ליד רחוב ראשי עירוני (רחוב 125 בהארלם). יש לי השערה מדוע הסניף צמח דווקא כאן, אבל לשם המתח נשאיר את זה לפוסט אחר (רמז: גבול פנים עירוני). מכל מקום, האי הפרברי הזה שמקדונלד'ס הקימה כולל כמובן את חברו הטוב ביותר של סניף המזון המהיר: החניון. החניון נדרש כי התפיסה של הרשתות היא, כאמור, לתת שירות לתושבי הפרברים שנדרשים לנהוג לכל מקום. לא ברור אם במקרה הספציפי הזה היה החניון קדם לסניף או ההיפך – מכל מקום זו שאלה של ביצה ותרנגולת.  

* כפי שבטח שמתם לב שיניתי את העיצוב של הבלוג. זה נעשה מחוסר ברירה עקב באג בתבנית הקודמת שעשה בעיות עם גוגל. נקווה שזה יעבוד.  


פעולות

מידע

6 responses

20 11 2009
יובל

אני ממש לא אוהב את מקדונלד'ס (אם כבר קציצה רעילה, אני מעדיף את איוו או בורגר'ס-בר הירושלמיות), אבל דווקא כשהרשת כן מנסה להיכנס למרחב העירוני – כמו במקרה של סניף עמק רפאים במושבה הגרמנית – נוצר מאבק גדול נגד זה, כי טוענים שמדובר בהרס של אופי הרחוב או המבנה. אני לא יוצא נגד הנאבקים במקרה הזה, אני רק מזכיר שמקדונלד'ס בפעמים רבות נדחית מהרחוב (לא בהצלחה, יש לומר). נראה שלשני הצדדים עדיף שהרשת הזאת תתמקד בפרברים.

20 11 2009
kw

עכשיו אני כל הזמן אתבלבל בין הבלוג שלך לבלוג של לרמן.

20 11 2009
אליאב

יובל, אותי תמיד מצחיק הסניף של מקדונלדס ברוטשילד, שמנסה להתחזות לבית קפה מאאגניב.
KW – מודע לחוסר המקוריות של התבנית, ניסיתי לשנות את הצבעים איפה שאפשר 🙂 אגב, הבוט של גוגל כבר ביקר כאן היום, כך שהשינוי אכן פתר את הבעיה.

20 11 2009
יפתח

ברכות על העיצוב החדש

22 11 2009
לרמן

הממ.
הזכרת לי את זה מהתקופה שגרתי בפורטלנד:
http://www.mcspotlight.org/campaigns/current/residents/hawthorne.html

תושבי שכונת Hawthorne שבדיוק הייתה באמצע סוג של מיני-ג'נטריפיקציה התנגדו לסניף מקדונלדס עם דרייב-ת'רו כדי לא לפגוע באופי הרחוב (שהתאים לא רע להולכי רגל).

תתחדש על העיצוב.

22 11 2009
אליאב

כן, אני מניח שלעניים של רחוב 125 בהארלם יש פחות פנאי למאבקים כאלה לצערי. אגב הסניף ה"ירוק" של מקדונלד'ס ברוטשילד די ייחודי מבחינת הניסיון שלו להשתלב באווירה ה"ליברלית" של רוטשילד, לא ראיתי כאן כאלה. מעניין. אני פותח בזאת שרשרת פוסטים שתעסוק בהשתלבות של רשתות במרחב (בהנחה שיהיה לי מה לכתוב על זה 😉

לגבי העיצוב – אכן, בזכות העיצוב, הבלוג עלה אחר כבוד לגוגל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s
%d בלוגרים אהבו את זה: