דרום תל אביב כמושג מטהפיזי

28 08 2010

בארוחת יום שישי האחרונה, סיפרתי לאמי ולחברתה שהצטרפה אלינו על המקום שבו ביליתי בארוחת שישי הקודמת – אברקסס צפון שברחוב לילנבלום. החברה, תל אביבית ותיקה, סיפרה שפעם לא היה בלילנבלום, שנמצא "בדרום העיר", דבר מלבד חלפני כספים מפוקפקים ובנקים שנוכחותם הלכה והתדלדלה עם השנים. ההתייחסות ללילנבלום כ"דרום העיר" הייתה מאד מעניינת בעיני. נראה לי שמעטים מבין תושבי תל אביב כיום, ילידי שנות ה-70 ואילך, יתייחסו לרחוב הזה כ"דרום תל אביב". זה מוזר. כמובן שרחוב לילנבלום לא זז לשומקום ברמה הפיזית. זאת ועוד- תל אביב התפתחה בעיקר צפונה, כך שבאופן יחסי לילנבלום אפילו יותר "דרומי" כיום ממה שהיה פעם (וכאן שווה להזכיר שהמרכז ההיסטורי של תל אביב הוא דווקא רחוב הרצל, ולא דיזנגוף-קינג ג'ורג', כך שללילנבלום כבר היה פעם סטינט כ"מרכז" העיר). אז מדוע לילנבלום כבר לא נחשב "דרום"? כי בתל אביב, באופן ייחודי, "דרום" הוא לא מושג פיזי, אלא מושג תודעתי, מטהפיזי. ה"דרום" מוגדר לפי גבולות הנחשלות, ולא לפי גבולות פיזיים. עד לפני שנים לא רבות ה"דרום" התחיל ברחוב יהודה הלוי; לאחר התפתחות גן החשמל ה"דרום" עבר לכיכר המושבות, ועוד היד נטויה.
לפני כמה שנים גרתי ברחוב נחמיה, שנמצא מערבית לכרם התימנים. כבר כתבתי על האזור הזה, שתמיד מרגיש לי כמו שטח הפקר, אזור שהדי המלחמה של 1948 עדיין נשמעים בו. פעמים רבות, כשסיפרתי לאנשים היכן אני גר, התגובה שקיבלתי הייתה שמדובר ב"דרום תל אביב". אבל אם מסתכלים במפה, לומדים דווקא שרחוב נחמיה נמצא כמעט קילומטר (!) צפונית לחלקו הדרומי של רוטשילד. שוב, האזור הוגדר כ"דרום" משום שהוא מוזנח, ולא בשל מיקומו הגאוגרפי.
אם כן, ה"דרום" בתל אביב הוא מושג גמיש מאד. הוא עומד בניגוד מוחלט, למשל, להגדרת הצפון והדרום במנהטן – שם ה"אפטאון" וה"דאונטאון" לעולם יישארו בגבולותיהם, למרות השינויים הדמוגראפיים האדירים שהתרחשו בהם.
שני הסברים אינטואיטיביים עולים לי בראש לתופעה הזו. האחד הוא ש"דרום", במרחב התל-אביבי, הוא תמיד הכיוון שבו נמצאת יפו, אולי הפיל הלבן (או השחור?) האולטמיטיבי שיושב באמצע החדר התל אביבי, הס מלהזכיר. השני מתקשר לסוגיית העמימות הטריטוריאלית הכללית שבה אנו חיים – כאשר המדינה מתקיימת ללא גבולות מוסכמים, ייתכן שיש השפעה לכך גם על הדרכים שבהן אנו מגדירים את המרחב הפיזי העירוני.
כך או כך, אין ספק שיש למרכז תל אביב אישיוז רציניים עם ה"דרום" וכל מה שהוא מסמל. ההתייחסות המילולית שלנו היא רק סימפטום אחד לתופעה הזו.


פעולות

מידע

9 responses

28 08 2010
MuyaMan

זה לא מאוד שונה מיוצאי מרוקו שנקראים בישראל "מזרחיים" למרות שהם מגיעים מהחלק המערבי ביותר של העולם הישן (כלומר, ללא האמריקות).

28 08 2010
חנה

האם החלוקה הזו של צפון-דרום היא לא המשכה של החלוקה הסוציו-אקונומית שאנו כה מורגלים בה? ה"צפוניים" המבוססים לעומת ה"דרומיים" העניים? נראה לי שזו חלוקה שמקורה בגיאוגרפיה של תל אביב, אבל הגבולות הגיאוגרפיים התאיידו ממזמן.

28 08 2010
28 08 2010
ערן

יפה כתבת.

28 08 2010
אליאב

Muyaman – המארוקאיים הם תמיד מזרחיים, למרות שהם במערב (אגב, בערבית, קוראים להם מע'רבים – יעני מערבים). נקודת המבט שלנו היא אירופאית. בכלל, מה זה "המזרח התיכון"? מבחינתנו המזרח התיכון צריך ליפול איפשהו באפגניסטן.
חנה – מסכים לגמרי עם ההערה. זה מזכיר לי את החלוקת South ו-North שיש בפוליטיקה העולמית כיום, חלוקה שהחליפה את המזרח מול מערב האנכרוניסטי.
יפתח, חומוס אסלי בצפון דיזנגוף הוא שלוחה של ההוא ביפו?? יש להם טעם שונה.
ערן – תודה רבה.

29 08 2010
יפתח

למען האמת אני לא מכיר את הסניף בצפון-דיזינגוף, אז אני לא יכול להשיב לך. בכל אופן ככל שזה אותו השם ולא אותו הטעם – אז נראה שהחיבור הראשוני שערכתי בין חומוס לבין נושא הפוסט הוא לא עד כדי כך מופרך 🙂

29 08 2010
לירן

פוסט מצוין,
אני יכול לאמר שתושבי יד אליהו מנסים להתנער מהמילה "דרום" ומנסים להשתמש
ככל האפשר ב"מזרח". הקונוטציה היא החלק המשמעותי של המאמר, ננסה תמיד
להשתייך לקבוצות מצליחות זאת יורסטיקה מוכרת מעולם הכלכלה.
ביום שבו לגור ב"דרום" יהיה דבר בעל משמעות חיובית (בדרך?) אני מאמין שהגבולות
שלו יפסיקו להשחק ואולי יגדלו חזרה.

1 09 2010
1.9.2010 « מה אני קוראת

[…] אליאב מדבר על המשמעות התל אביבית של "דרום העיר" ו"צפון העיר" שמנותקים מהמשמעות הגיאוגרפית ויפתח מרחיב עם ציטוטים מאורלי קסטל בלום שאני אוהבת. נראה לי שזה נושא שיש לו עוד פוטנציאל. מעלה בי הרהורים על ירושלים שבה הדרום והצפון לא טעונים כל כך אבל מזרח ומערב כן. […]

17 09 2010
מיטל שרון

פוסט יפה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s
%d בלוגרים אהבו את זה: