רון ביריון

25 06 2011

מועצת העיר נפרדה השבוע מנח עפרון, חבר המועצה מטעם עיר לכולנו. אין ספק כי נח היה אחד מחברי המועצה המשפיעים יותר, אשר תרמו רבות לחלחול העקרונות האורבניסטיים גם לתודעתם של פקידי העירייה הבכירים. נח יוחלף בשרון מלכי, אשר לבטח תביא רוח פעלתנית ואקטיביסטית למועצה – יהיה מעניין.
עם זאת, מהוידאו למטה, שבו מתועד נאום הפרידה של עפרון מהמועצה, אפשר ללמוד הרבה מאד דווקא על רון חולדאי – על אישיותו המלבבת, על חוש ההומור (?) המוזר שלו, וחמור מכך, על חוסר הכבוד המופגן מצדו כלפי המוסדות הדמוקרטיים בעיר. שימו לב מה קורה בין השניות 45-55.

נח עפרון נפרד ממועצת העיריה אחרי שנתיים וחצי של פעילות from Eyal Eithcowich on Vimeo.

נח מדבר על הזלזול הבוטה והמעליב של ראש העירייה בהליכים הדמוקרטיים ובנבחרי הציבור, ברמה העקרונית כמו גם בזו האישית. ובמקום לנצל את ההזדמנות, בנאום הפרידה של חבר מועצה מוכשר, להפגין קולגיאליות מינימלית, מוכיח חולדאי – אחת לאחת – את טענותיו של עפרון.
הבא ננתח את התנהגותו של חולדאי. ראשית, הכניסה המאוחרת. ניחא, אולי היה לו משהו חשוב לעשות. שנית, ההתייצבות הכוחנית מול פניו של עפרון, תוך הבעת זלזול מצ'ואיסטי אינסופי, מהול בפוזה של איום פיזי, מהסוג שזכור לי רק מימי הטירונות, כשסמל המחלקה היה בוחן מקרוב את הגילוח של הטירונים במסדר הבוקר. אני מניח שחולדאי חושב שזה מצחיק. אני חושב שזה ביזיון. את הוידאו הזה צריך להריץ שוב ושוב בלימודי האזרחות, כדוגמה לחוסר כבוד – לא רק של אדם לחברו – אלא של הרשות המבצעת כלפי הרשות המחוקקת. חולדאי, כראש הרשות המבצעת העירונית, אינו יכול להתייחס לנבחרי הציבור העירוניים כאילו הם צוערים בשלב א' בקורס טיס תחת פיקודו. הוא חייב להבין שהוא כפוף אליהם, ולא ההיפך. זה לא רק עניין סמנטי. חברי מועצת העיר הם נציגי תושבי העיר. הפוזות של חולדאי משקפות בדיוק את גישתו המתנשאת לא רק כלפי נבחרי הציבור, אלא גם כלפי שולחיהם, ואת חוסר הבנתו את מקומו בסדר הדמוקרטי.


פעולות

מידע

11 responses

25 06 2011
לירן

כמי שרואה את כל ישיבות המועצה בוידאו ובלייב בשנתיים האחרונות אני יכול לאמר שנח הוא אמנם הפחות דמגוג מבין אנשי עיר לכולנו אבל הייתי מגיב בדיוק כמו חולדאי כלפיו.
כמות ההשמצות וההעלבות במהלך ישיבות המועצה הן עדות לפוליטיקה הישנה המכוערת שלא שונה במאום ממה שאנחנו מכירים.
סה"כ מדובר על חבורת קשקשנים שגונבים את קולות התושבים, מי שסמך עליהם שיקדמו אופניים רואה התנגדויות לשבילים במשה דיין ובבלוך ולמה? כדי לגנוב את הקולות של מי שמתנגד.

צריך לאמר את האמת שבכל השנתיים האחרונות נח רק ידע לבלבל את השכל במקומונים עשייה בפועל? אפילו הוא מודה שלא עשה דבר, אז על מה כל המחמאות? רק בגלל שאתה חושב כמוהו? יש במועצת העיר אנשים רבים שמחזיקים באותה אג'נדה ובניגוד אליו גם תרמו לעיר.

מי שראוי למחמאות הם הצעירים ומר"צ שמראים ישיבה אחר ישיבה שהם כאן כדי להשקיע באנשים האמיתיים, מעלים הצעות מצוינות ומקדמים את העיר קדימה. חבל שפעולות שהם עושים לא מסוקרות כמו המפלגה שהחלטתם להריץ. חבל.

25 06 2011
אליאב

לירן, בפעם האלף, ובאמת נמאס לי כבר לחזור על זה, אני מעולם לא החלטתי "להריץ" את עיר לכולנו או אף אחד אחר. אם היית שומר על מינימום של קוהרנטיות, היית זוכר שרק לפני כמה שבועות תקפתי את עיר לכולנו בחריפות על עניין בלוך. ולגופו של עניין, ראש עירייה צריך לשמור על כבודם של נבחרי הציבור, ש*תפקידם* הוא להטיח ביקורת, גם אם לא נעימה לו. ולגבי מי ש"עשה" או "לא עשה", מה שכתבת לא ממש קשור למציאות, אבל לא אמשיך להתייחס לנושא הזה כי לדעתי זה דו-שיח של חרשים, ובעיקר כי אני לא ממש יודע מי עומד מולי מהצד השני של המקלדת, והאם בכלל יש טעם לנסות לשכנע.
מכל מקום – הקואליציה היא הרשות המבצעת והיא זו שצריכה "לעשות", ובדיוק לשם כך יש שם כמה סגני עיר שמכניסים כל חודש תלוש שכר נאה.

26 06 2011
ליאת ר.ק

במילה אחת: איכס. מאותו רגע שחולדאי עשה כלפיו מחוות גוף של בבון זכר, כבר לא הקשבתי לכלום.

26 06 2011
רונן

לירן,
לבוא ולשבח את מי שיושב בתאטרון הבובות של חולדאי ומשנה פסיקים קטינים בזמן שהוא מרים ידיו בהנהון תמידי בהתאם להצבעותיו של חולדאי זה לעג לרש.
מרץ והצעירים מאפשרים לחולדאי לקיים את מדיניותו הכוללת ולא משנות דבר, הרי ברור שמי שבתוך הקואליציה יוכל להשפיע ישירות יותר. אבל העובדה היא ואי אפשר לחלוק עליה זה שכל מה שעיר לכולנו שמה לחולדאי מול הפנים בבחירות האחרונות ועצם זה שהיא תוקפת אותו שוב ושוב ומערבת את התושבים כמו בנושא התקציבולטור ומהיר בעיר בא לידי ביטוי בשינוי האג'נדה שעובר חולדאי בקדנציה הנוכחית.
נח עפרון עשה המון בשנתיים וחצי האחרונות והוא ראוי לכל מילה של הערכה. לראות את ההתנהגות של חולדאי בישיבה מרתיח כל פעם מחדש למרות שזה לא דבר חדש למי שמכיר אותו.

26 06 2011
יהונתן

הפרצוף של חולדאי בסוף הקטע שווה את הצפייה במחזה המביש. נח הוא פוליטיקאי ואיש שלא נראים כמוהם במחוזותינו, חולדאי היה יכול ללמוד ממנו שיעור בדרך ארץ

26 06 2011
שי זיו

נח אדם מדהים. האופי, האנושיות, החברותיות, האינטיליגנציה שלו מדהימים.

לירן, דמגוגיה של עיר לכולנו? עיר לכולנו לא קמה בשביל ליישר קו עם חולדאי. היא הצהירה שיש לה חזון אחר לתחבורה, לדיורף לדרום ת"א ויפו, לפליטים ומהגרי עבודה, לרווחה ולהשכלה. אפשר להזדהות איתו ואפשר גם לא, אבל החזון הוא עצמאי ואינו תלוי בראש העירייה.

רונן, אני מחזק את טענתך לגבי תמיכתם של חברי הקואליציה. שותפות בגואליציה פירושה שיפור במסורה לעומת נזק עצום, עקב התמיכה במדיניות הדורסנית והפרמיטיבית של חולדאי. ואכן, עיר לכולנו שמה לא מעט דברים לחולדאי מול הפנים ולעיתים מצליחה יותר ולעיתים פחות.

26 06 2011
נויף

אליאב, למרות שאני מסכים עם כמעט כל מה שכתבת, ובפרט ענייני הכבוד הבסיסי, יש לי תהייה עקרונית לגבי נקודה מסוימת שהעלת:

"חולדאי, כראש הרשות המבצעת העירונית, אינו יכול להתייחס לנבחרי הציבור העירוניים כאילו הם צוערים בשלב א' בקורס טיס תחת פיקודו. הוא חייב להבין שהוא כפוף אליהם, ולא ההיפך."

נראה לי שמכיוון שחולדאי נבחר בבחירות ישירות ולא ע"י המועצה, הוא אינו כפוף לה. הוא כמובן לא יכול לעבור על החלטות המועצה בתחומי סמכותה, אבל אני חושב שהבחירה הישירה מקנה לו מעין מעמד עצמאי אל מול המועצה.
מצד שני, אין ספק שחולדאי מתנהג לרוב כאילו המועצה כפופה אליו, וזה כמובן שאינו נכון.

26 06 2011
לירן

שי, עיר לכולנו זנחה את האידיאולוגיה שלה בשביל קולות פוטנציאליים של תושבי רחוב בלוך, אתה באמת יכול לאמר שפיהם וליבם שווים?

לחולדאי יש את המגרעות שלו, כולם מכירים אותם זה לא חדש לאיש, אבל בניגוד למה שמציירים אותו הוא לא אדם רע ובטח שלא אחד שמחריב את העיר שלנו. התגובה שלי נכתבה כביקורת להנחה שאליאב הניח בתחילת הפוסט שנח קידם את העיר באיזושהי צורה מה שאגב לא קרה כלל.
לשם המחשה נח מתאר שעיר לכולנו היא זו שהשפיעה על מצב האופניים המשתפר שיש כיום בעיר, מדובר בגניבת דעת לכל הדעות. שביל האופניים במשה דיין נסלל לפני הבחירות ונושא פרויקט האופניים להשכרה תוכנן במשרדי העירייה עוד בקדנציה הקודמת. יתרה מזאת אנשים שוכחים שעד לפני שנים אחדות לא היו הנחיות של משרד התחבורה בעניין שבילי אופניים על המסעות. נוסיף כביקורת שגם כיום ההנחיות מיושנות ומסוכנות (רוחב השביל במשה דיין שנעשה ללא התייחסות לנושא פתיחת דלתות המכוניות) ולא כוללות התייחסות לחיבור השבילים לפני ואחרי צמתים מרומזרים. אלו רק חלק מהדברים אני לא אכנס לכולם..

בכל אופן נשתמע 🙂

26 06 2011
אליאב

נויף, העובדה שחולדאי נבחר ישירות לא משנה את העובדה שהוא הרשות המבצעת, ושמועצת העיר היא מעין "כנסת זוטא". היא מייצגת את ההתפלגות של הבוחרים, ולכן למרות שהבחירות הישירות מעניקות לחולדאי מעמד מסויים בכל הקשור לסמכות, ברמה העקרונית הוא עדיין כפוף למועצה.

20 03 2021
כיור נחושת

אָסאַם צופרידן

28 05 2021
ברז נירוסטה עם צינור לנסיגה

טאַקע זייער צופרידן צו זאָגן, דיין אַרטיקל איז זייער טשיקאַווע צו לייענען.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s
%d בלוגרים אהבו את זה: